Mycie brody to niezwykle ważny element dbania o nią. W zasadzie można by rzecz, że jest to fundament pielęgnacji brody. Niestety temat ten jest często bagatelizowany, a wielu brodaczy już na tym etapie popełnia wiele błędów, szkodząc swojej brodzie. Jak prawidłowo myć brodę? Jak często myć brodę? Jakich kosmetyków używać do mycia brody? Tego wszystkiego, i wiele więcej, dowiesz się z dzisiejszego wpisu.
Mycie brody jest niezwykle ważne!
Dlaczego prawidłowe mycie brody jest takie istotne? Nie wystarczy pobieżnie ochlapać ją wodą pod prysznicem i zapomnieć o całej sprawie? O co tyle hałasu?
Podczas mycia brody pozbywasz się z niej kurzu, brudu, nadmiaru łoju, potu, wszelkich innych zanieczyszczeń oraz resztek jedzenia i produktów, które na nią nałożyłeś w ciągu dnia. Żegnasz się również z zapachami z zewnątrz, którymi przeszła broda. Uwierz nam na słowo – włosy mają to do siebie, że naprawdę ? lubią “chłonąć zapachy”. A broda ma idealną lokalizację, by przejmować te najmniej przyjemne, jak chociażby dym papierosowy. Jeśli Twoi znajomi prosili Cię o zgolenie brody to może po prostu mieli dosyć zapachu sosu czosnkowego, który wcinasz?
Ale to nie wszystkie powody dla których warto należycie myć zarost. Świeżo umyta broda i skóra pod nią, lepiej absorbują składniki odżywcze z aplikowanych na nią produktów. A przecież zależy Ci, aby wyciągnąć z preparatów do brody 100% ich mocy! Twoja broda odwdzięczy Ci się za przyłożenie się do starannego jej mycia. Co natomiast może się przydarzyć, jeśli zbagatelizujesz ten krok?
Co się stanie, jeśli będę źle mył brodę?
Scenariuszy jest wiele. W najlepszym wypadku Twoja broda będzie nieprzyjemne pachnieć. W najgorszym możesz nabawić się łupieżu na brodzie, a nawet ją stracić.
Nieodpowiednia higiena brody (lub jej całkowity brak!) stwarzają idealnie warunki do rozwoju bakterii i drożdży, które mogą powodować powstawanie wągrów, zaskórników i innych nieprzyjemnych rzeczy na twarzy, a nawet przyczynić się do łojotowego zapalenia skóry. Zatkane pory, pokryte grubą warstwą sebum powodują, że skóra pod brodą jest w permanentnym stanie podrażnienia, a aplikowane na nią produkty zamiast działać – blokują pory jeszcze bardziej. Może to doprowadzić do utworzenia się stanów zapalnych, które doprowadzą do wypadania włosów na brodzie.
Jeśli jednak będziesz mył brodę codziennie, ale będziesz sięgał po niewłaściwe produkty również możesz nabawić się problemów. Łupież na brodzie kojarzony jest przede wszystkim z brakiem regularnego szczotkowania brody kartaczem. Jednak nie jest to jedyna przyczyna jego powstawania. Używanie zbyt agresywnych środków myjących lub zawierających silne alergeny , jak betaina kokamidopropylowa (INCI cocamidopropylen betain), może wywołać lub nasilić ten problem. A już na pewno zaserwują Ci mega suchą, ściągniętą skórę pod brodą oraz przesuszone włosy na brodzie. Ten ostatni składnik może również przyczynić się do wypadania włosów na brodzie, a osobom uczulonym na betainę kokamidopropylenową serwuje swędzenie, podrażnienie i bolesne strupki.
Ale to nie wszystkie niebezpieczeństwa jakie na Ciebie czyhają. Niedokładne spłukanie produktów myjących również może spowodować podrażnienie i swędzenie skóry pod brodą, a także przyczynić się do przetłuszczenia skóry pod brodą czy powstania łupieżu. Jeśli jesteś ciekaw innych, najczęściej popełnianych przez Brodaczy błędów podczas mycia to się doskonale składa. Taki test przeczytasz tutaj.
Jakie kosmetyki do mycia brody wybrać?
Przede wszystkim sięgaj po dedykowane produkty, jednak i tym nie zawsze można ufać. Produkt myjący powinien mieć odpowiedni skład: zawierać łagodne i bezpieczne substancje myjące oraz te łagodzące, kondycjonujące i nawilżające włosy na brodzie. Nie zawsze jednak tak jest, dlatego warto spojrzeć na skład wybranego przez Ciebie produktu do mycia brody. Możesz też wybrać polecane przez nas produkty i nie musieć poświęcać dodatkowego czasu na analizę INCI.
Całość dostępna tutaj.
źródło i fot: https://cyrulicy.pl/