Właściwa higiena dłoni to powszechna i skuteczna forma profilaktyki przed wieloma chorobami. Rutynowa procedura higieniczna z zastosowaniem mydła i ciepłej wody oraz preparatów do dezynfekcji (żeli lub płynów) minimalizuje ryzyko przenoszenia na dłoniach niebezpiecznych dla zdrowia patogenów. Mycie i dezynfekcja rąk ograniczają możliwość zarażenia siebie i innych osób, należąc do elementarnych zasad zapobiegania przenoszeniu koronowirusa SARS-CoV-2 w przestrzeni publicznej.
Krok 1 – częste i dokładne mycie rąk
Wiele sytuacji i okoliczności w ciągu dnia wpływa na nasz kontakt z wszechobecnymi zarazkami. Rzeczy i powierzchnie, których dotykamy, pokryte są niewidoczną dla naszych oczu warstwą drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Bezpośrednie relacje z innymi osobami, np. w czasie zakupów, w pracy czy podczas powitania i uścisku ręki również sprzyjają wzajemnemu przekazywaniu zarazków.
Na dłoniach przenosimy znajdujące się na nich patogeny w okolice twarzy, ust i oczu, których dotykamy, często nieświadomie i wielokrotnie w ciągu dnia. Przez wilgotne środowisko błon śluzowych bardzo łatwo doprowadzić do zakażenia. Chcąc uniknąć potencjalnej infekcji należy zadbać o częstą
i właściwą higienę dłoni. Warto podkreślić znaczenie tej czynności w kontekście trwającej epidemii. Mycie rąk to skuteczna metoda przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, zwracamy uwagę na częstotliwość, właściwości produktu myjącego, czas mycia oraz precyzję ruchów.
Krok 2 – skuteczna dezynfekcja
Oczyszczanie i dezynfekcję dłoni możemy przeprowadzić za pomocą specjalistycznych preparatów
w postaci żelu lub płynu na bazie alkoholu o optymalnej zawartości 70%, co gwarantuje ich skuteczne działanie. Należy pamiętać, że w przypadku profilaktyki przed zakażeniem koronawirusem preparaty te powinny mieć w składzie alkohol zawierający co najmniej 60% etanolu lub izopropanolu. Żele lub płyny to idealne rozwiązanie, aby zachować higienę poza domem, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody.
Doktor hab. nauk medycznych, adiunkt Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wirusolog i mikrobiolog Tomasz Dzięciątkowski podkreśla, że wszystkie procedury higieniczne skóry rąk, zarówno ich mycie jak i dezynfekcja, wykazują swą skuteczność wyłącznie przy prawidłowym ich wykonywaniu. Jak zaznacza dr Dzieciątkowski, który dołączył do grona ekspertów marki Dr Szmich, powszechne stosowanie preparatów dezynfekujących i antyseptycznych (płynów czy żeli eliminujących drobnoustroje chorobotwórcze) jest szczególnie uzasadnione podczas trwającej pandemii COVID-19, o czym komunikuje Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Korzystanie z takich preparatów dotyczyć powinno zwłaszcza przestrzeni publicznych, gdzie mogą być trudności z dostępem do bieżącej, ciepłej wody, mydła czy jednorazowych ręczników papierowych. Bezwzględnie natomiast należy unikać w takich miejscach suszarek do rąk, które rozpylają kropelki wody w otoczeniu, zwiększając nawet ryzyko zakażenia powierzchni i dalszej transmisji patogenów.
Do specjalistycznych produktów do dezynfekcji dłoni bez użycia wody należy gama preparatów dezynfekujących Dr Szmich o potwierdzonym w badaniach działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Produkty zostały zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Preparaty Dr Szmich posiadają optymalne stężenie alkoholu 70% w składzie oraz D-pantenol i ekstrakt z aloesu, które łagodzą podrażnienia i koją skórę. Ich skuteczna formuła i wygodna aplikacja pozwalają utrzymać higienę w każdych okolicznościach, zarówno w przestrzeni domowej jak i publicznej.
Warto mieć na uwadze, że częste stosowanie środków do odkażania skóry może prowadzić do wysuszenia dłoni, a w efekcie powodować podrażnienia
By zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków regularnej dezynfekcji, należy zaopatrzyć się w odpowiednie, głęboko odbudowujące kremy do rąk oraz pielęgnujące odżywki do paznokci – najlepiej takie, które oprócz regenerujących właściwości, posiadają także działanie antybakteryjne. Skuteczne wsparcie przy stosowaniu preparatów dezynfekujących wykazują kosmetyki komplementarne, zapewniające intensywną pielęgnację i ukojenie, takie jak specjalistyczne preparaty z gamy Dr Szmich: głęboko odżywczy krem do rąk oraz odżywcze i wzmacniające kuracje do paznokci o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
źródło: inf. prasowa
fot: pixabay.com