Skrzyp polny, pokrzywa, łopian, mydlnica lekarska czy rumianek. To zioła powszechnie stosowane w produktach do pielęgnacji włosów. Ale kosmetologia docenia również wiele innych roślin. Czy znacie hyzop lekarski, zwany również izopem, józefką albo józefkiem?
W sezonie letnim wabi pszczoły, uwodzi nas różnymi kolorami kwiatów, a także wyjątkowym kamforowym zapachem. Większości osób hyzop pewnie kojarzy się z kulinariami. I słusznie, bo to uznana przyprawa, która podkręca smak i aromat wielu potraw. Hyssopus officinalis znany był już i uprawiany w starożytności.. Do Europy Północnej i do Polski dotarł wraz z innymi roślinami przyprawowymi.
Przyjrzyjmy się józefkowi jako cennej roślinie stosowanej w kosmetyce. Surowcem zielarskim jest ziele rośliny (Hyssopi herba).
Mateusz Senderski w książce “Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” jako podstawowe substancje czynne występujące w roślinie wymienia: olejek eteryczny, w skład którego wchodzą m.in. pinen, kamfen i cineol, gorycz marubina, kwasy triterpenowe, flawonoidy, garbiniki, żywice, fitosterole oraz sole mineralne.
Hyzop w kosmetyce
Zewnętrznie stosowane przetwory z ziela hyzopu na skórę i błony śluzowe działają ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Józefek wnosi do szamponów, wcierek czy płukanek do wlosów działanie dezynfekujące, przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne.
Hyzop jest ważnym składnikiem regenerującego szamponu ZIOLOVE.
Kosmetyk powstał z myślą o pielęgnacji włosów suchych i matowych.
Zawiera również wyciąg z żywokostu i rumianku. Szampon posiada właściwości regenerujące i odżywiające włosy przesuszone
oraz zniszczone. Dodatkowo w połączeniu z wyciągiem z SZAŁWII formuła wzmacnia osłabione i skłonne do wypadania włosy. TYMIANEK oraz CZYSTEK mają pozytywny wpływ na wzmocnienie bariery ochronnej skóry głowy. Włosy odzyskują naturalny blask i elastyczność, stają się mocniejsze i wygładzone.
Dostępne na www.ziolove.pl
źródło i fot: inf. prasowa