Ceramidy to związki chemiczne należące do grupy lipidów, które naturalnie występują w warstwie rogowej naskórka. Są częścią spoiwa międzykomórkowego. Ich funkcja polega na ochronie skóry przed utratą wody, zapewniają jej utrzymanie odpowiedniego nawilżenia. Dlatego są tak ważnym elementem budulcowym naskórka. Jednak stosowanie mydeł, detergentów i rozpuszczalników powoduje degradację ceramidów.
Ilość ceramidów w skórze maleje również z wiekiem. Mniej więcej po 40 roku życia skóra całkowicie zaprzestaje produkcji ceramidów, co skutkuje utratą jędrności i elastyczności naskórka. Skutkuje to jego ścieńczeniem i zaburzeniem procesów rogowacenia. Niestety przyczyn utraty tego ważnego składnika jest więcej. Powoduje go również stres, zanieczyszczenie środowiska, dym papierosowy oraz działanie promieni UV. Powyższe przykłady pokazują, że o ich prawidłową ilość w skórze powinny zadbać nie tylko kobiety po 40 roku życia, ale każda z nas.
Ceramidy dostarczone skórze w kosmetykach będą miał zbawienny skutek. Nie tylko będą pomagały odbudować skórze warstwę lipidową, ale również pobudzają do naturalnego ich namnażania
fot: pixabay.com