Jak dbać o świeży tatuaż?
Pierwsze dni od wykonania tatuażu są szczególnie ważne i w ich trakcie skóra wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Tusz to obca substancja, która właśnie została wmuszona między wartwy skóry – daj więc skórze czas i odpowiednie warunki, aby “zaakceptować intruza” i się z nim zaprzyjaźnić 😉
Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach, które spisaliśmy poniżej. Sprawi to, że Twoja “dziara” będzie się pięknie prezentować na skórze, zachowując swój naturalny kolor oraz kształt. Jak dbać o tatuaż po zrobieniu? Zobacz najważniejsze elementy pielęgnacji świeżo wytatuowanej skóry:
- Tuż po wykonaniu tatuażu, tatuażysta owija skórę folią, bandażem czy jałową gazą, co ma na celu zabezpieczenie przed bakteriami i rozwojem infekcji. Po upływie około 2-3 godzin zdejmij ją, tak, aby tatuaż miał dostęp do świeżego powietrza — usprawni to proces gojenia.
- Kolejny etap stanowi przemycie tatuażu przy pomocy chłodnej wody oraz szarego mydła lub płynu do higieny intymnej i osuszenie ręcznikiem papierowym. Do tego celu nie powinnaś używać zwykłych ręczników — przyczynić mogą się one bowiem do podrażnienia skóry i wystąpienia zakażenia.
- Świeżo zrobiony tatuaż posmaruj cienką warstwą kremu lub maści (o tym, jak wybrać taki produkt piszemy poniżej), owiń folią, przyklej jej brzegi taśmą klejącą i zostaw na kilka godzin. Zabieg ten należy wykonywać kilka razy dziennie.
- Po upływie 3 dni możesz zrezygnować ze stosowania folii. Na tym etapie nie przykrywaj jednak dziary ubraniem i smaruj ją regularnie kremem do pielęgnacji tatuażu.
To tyle w temacie, jak dbać o tatuaż świeżo zrobiony. Więcej praktycznych wskazówek na dalsze etapy golenia w znajdziesz w dalszej części wpisu.
Jak dbać o tatuaż w nocy?
O tatuaż powinniśmy dbać nie tylko w ciągu dnia, lecz również w czasie snu! Jako że zaakceptownaie tuszu w ciele jest dużym wyzwaniem dla naszego organizmu, przez pierwszy tydzień po jego wykonaniu warto zapewnić mu możliwie jak najlepsze warunki do regeneracji, zwłaszcza nocą, kiedy w skórze odbywają się najbardziej intensywne procesy regeneracyjne. W związku z tym, warto byś w tym okresie spała przez około 8 godzin. Do minimum ograniczyć powinnaś również spożywanie alkoholu. Jego neutralizacja obciąża organizm, spowalniając proces regeneracji. Co więcej, alkohol w negatywny sposób wpływa na jakość snu. Jak jeszcze zadbać o świeży tatuaż w nocy? Zobacz poniższe rady:
- Po wykonaniu tatuażu pościel powinnaś wymienić na czystą — pozwoli to do minimum ograniczyć kontakt skóry z bakteriami, brudem oraz kurzem.
- Przez pierwsze 2-3 dni, kołdrę i poduszki najlepiej prać codziennie. Wynika to z tego, że z tatuażu może wyciekać tusz, krew oraz osocze brudzące pościel.
- Jeżeli Twój tatuaż znajduje się na dłoniach, nadgarstkach lub nogach, warto zadbać o przyjęcie takiej pozycji podczas snu, by wytatuowana kończyna znajdowała się na podwyższeniu — poduszce lub zwiniętym ręczniku. Pozwoli Ci to uchronić się przed obrzękami.
- Jesteś posiadaczką psa lub kota? Na czas gojenia się tatuażu, pupil nie powinien spać z Tobą w jednym łóżku. Chodzi tutaj zarówno o ochronę przed bakteriami, jak i prawdopodobieństwo podrapania przez zwierzę, co prowadzić może do rozwoju stanu zapalnego.
Jak dbać o tatuaż żeby nie wyblakł?
Co ciekawe – jasne kolory tuszu, takie jak chociażby biały, blakną szybciej niż ciemne. Wpływ na proces blaknięcia tatuażu może mieć kilka czynników. Zalicza się do nich między innymi miejsce ciała, na którym został on wykonany. Swój naturalny kolor szybciej tracić mogą tatuaże znajdujące się na miejscach narażonych na nieustanne ocieranie się o inne – chodzi tutaj między innymi o skórę na nadgarstkach, stopach, między udami czy po wewnętrznej stronie palców. Nie mniej istotną kwestią jest skład atramentu. Tatuaż wykonać powinnaś w renomowanym salonie, który używa wysokiej jakości produktów od renomowanych producentów. Nigdy nie powinny być one zbyt mocno rozwodnione — prowadzić może to bowiem do przedwczesnego blaknięcia malunku. Jeśli chcesz, by Twój tatuaż przez długie lata wyglądał jak nowy, pamiętać powinnaś o odpowiedniej jego pielęgnacji po zabiegu. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu.
Jak dbać o tatuaż po zagojeniu?
O pielęgnacji tatuażu na skórze pamiętać należy przez cały czas, nie tylko na etapie jego gojenia. Nie jest to jednak zbyt skomplikowane. W zupełności wystarczające będzie smarowanie go przy pomocy balsamów do ciała o właściwościach nawilżających oraz kremów z filtrem, jeśli planujesz przez dłuższy czas przebywać na słońcu.
Jak dbać o świeży tatuaż latem?
Przez pierwszy miesiąc od wykonania tatuażu nie powinno się go wystawiać na działanie słońca. Długotrwały kontakt skóry z promieniowaniem UV sprawić może, że z czasem tatuaż stanie się jaśniejszy i utraci swoją naturalną ostrość. Konsekwencją przegrzewania się skóry jest wzrost cyrkulacji krwi, co natomiast przekłada się na przemieszczanie się cząsteczek tuszu. Jak dbać o tatuaż latem? Po upływie około 30 dni, skórę pokrytą tatuażem, która będzie miała kontakt ze słońcem należy smarować kremem SPF 50, który zabezpieczy go przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Jako że zabezpiecza on również przed niskimi temperaturami oraz wiatrem, z powodzeniem sięgać możesz po niego również zimą. Wybierając taki krem, szczególną uwagę zwrócić na to, czy nie posiada on właściwości alergizujących oraz toksycznych. Idealny produkt tego typu powinien się szybko wchłaniać i długotrwale nawilżać. By zagwarantował on Twojej skórze 100% ochronę, jego aplikację należy powtarzać co około 2-3 godziny. Posiadaczki tatuażu zrezygnować powinny również z wizyt na solarium. Jeżeli chcesz z niego skorzystać, zaopatrz się w specjalny balsam. Na sklepowych półkach od niedawna dostępne są produkty dedykowane posiadaczom tatuaży, którzy lubią opalać się w solarium.
PIELĘGNACJA TATUAŻU — CO WARTO WIEDZIEĆ
Jak pielęgnować tatuaż podczas kąpieli?
Przez około 3 tygodnie od jego wykonania wstrzymaj się od długich, gorących kąpieli. Zamiast tego, bierz szybkie, trwające nie dłużej niż 10 minut prysznice pod ciepłą, nigdy gorącą wodą. Jak dbać o nowy tatuaż? Na etapie jego gojenia zrezygnować powinnaś z kąpieli w otwartych akwenach, jak stawy czy jeziora. Znajdująca się w nich woda zawiera bowiem zanieczyszczenia, które mogłyby utrudnić proces gojenia się rany. To samo tyczy się wizyt na basenie.
Nowy tatuaż a alkohol
Przez minimum 2 dni od wizyty w salonie niewskazane jest spożywanie alkoholu. Prawdopobobnie Twój tatuażysta powie Ci o tym, kiedy zapytasz go jak dbać o tatuaż po zrobieniu, jednak warto tą informację powtórzyć. Wynika to z faktu, że alkohol wydłuża zarówno czas, jak i intensywność krwawienia, co prowadzić może do utrudnionego gojenia świeżej dziary. Picie napojów wyskoprocentowych sprawia, że skóra jest znacznie bardziej narażona na infekcje.
Jak dbać o świeży tatuaż, kiedy dużo ćwiczę?
Po zrobienkiu tatuażu, rekomenduje się rezygnację z intensywnych ćwiczeń nawet do trzech tygodni – i nie bez powodu! Spływający na tatuaż pot przyczynić może się do trwałego uszkodzenia tuszu. Co więcej, skóra na której znajduje się malunek jest bardzo delikatna i potrzebuje czasu na regenerację. Ćwiczenia fizyczne mogą wydłużyć proces gojenia. Jeżeli trudno jest Ci wyobrazić sobie dzień bez ćwiczeń, spróbuj na co najmniej kilka dni zrezygnować z treningów, a w kolejnych dniach decydować się na mniej wysiłkowe ćwiczenia, które nie doprowadzą do nadmiernego rozgrzania i pocenia się. Ewentualnie – wykonuj trening wyłącznie tych partii ciała, na których nie znajduje się świeżo zrobiony tatuaż.
Aby tatuaż mógł się prawidłowo zagoić, pamiętać należy o jego odpowiednim nawilżaniu i natłuszczaniu. Zapobiegniesz w ten sposób przed jego łuszczeniem się i zbyt szybkim odpadaniem strupów. Czym smarować świeży tatuaż? Wybierając krem na tatuaż, szczególną uwagę zwrócić powinnaś na zawarte w nim substancje czynne. Najlepiej, aby krem na tatuaże zawierał w swoim składzie alantoinę oraz D-pantenol, które skutecznie regenerują skórę i przyspieszają proces gojenia. Maści na tatuaż w nie bogate gwarantują skórę optymalny poziom natłuszczenia i zapobiegają przed jej wysuszeniem. Pamiętając o regularnym stosowaniu kremu na tatuaże, przyspieszysz proces gojenia i znacząco zredukujesz powstanie blizny w miejscu wykonania dziary. Dodatkowo, krem do pielęgnacji tatuażu zawierać może także witaminy A, B, C oraz D, które odpowiadają ze przyspieszenie procesu odnowy tkanek. W tego typu preparat najlepiej zaopatrzyć się w salonie, w którym wykonywałaś tatuaż. Dostępne tam kremy przeznaczone są wyłącznie do tatuaży, zapobiegając rozmywaniu się pigmentu i pomagając w utrzymaniu nasyconych, wyrazistych kolorów malunku. Ewentualnie sięgnąć możesz również po naturalne produkty, takie jak chociażby olej kokosowy, olej z pestek winogron czy masło shea. Do pielęgnacji tatuażu nigdy nie powinnaś natomiast stosować wazeliny, która może utrudniać prawidłowe oddychanie skóry. Jak długo smarować tatuaż? Wymienione powyżej produkty stosować powinnaś przez około 2 tygodnie po wykonaniu malunku, nakładając na skórę ich cienką warstwę, kilka razy dziennie.
Do codziennej pielęgnacji najlepiej sprawdzą się nawilżające oraz ochronne kremy oraz maści. Idealny preparat do tatuażu to taki, który będzie jednocześnie nawilżał, chronił, regenerował oraz łagodził skórę, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – idelanie sprawdzi się tu krem NIVEA.
Formuła zawiera Eucerit®, który zapewnia skórze ochronę i nawilżenie, jakich potrzebuje. Jego regularne stosowanie pozostawi Twoją skórę nie tylko dobrze nawilżoną, ale również zadba o regenerację jej warstwy lipidowej.
ILE GOI SIĘ TATUAŻ?
Jak długo goi się tatuaż? – Faza pierwsza
Pierwsza faza trwa około 6 dni i rozpoczyna się w momencie, w którym tatuażysta kończy pracę nad malunkiem na ciele. Tuż po wykonaniu, tatuaż jest jasny oraz świeży. Po całkowitym zagojeniu będzie on nieco mniej jaskrawy. Powierzchnię takiego malunku traktować należy jako otwartą ranę. Sączące się z niej osocze ma za zadanie ułatwić i przyspieszyć proces generacji. Skóra dookoła tatuażu jest czerwona i wypukła. Pojawić mogą się tam również delikatne siniaki. Po wykonaniu tatuażu, przemywany jest on antybakteryjnym mydłem i owijany folią, co ma za zadanie ochronić go przed bakteriami. Po zdjęciu opatrunku, Twoją skórę pokrywać będzie tusz, krew oraz limfa. Jest to etap zupełnie normalny i związany jest on z wypychaniem płynów spod skóry. Jako że wymienione powyżej substancje utrudniać mogą proces gojenia, tworząc pękające plamy, najlepiej przemywać je letnią wodą, łagodnym mydłem lub płynem do higieny intymnej. Nie sięgaj po szorstkie myjki i gąbki — Twoja skóra jest wówczas wyjątkowo narażona na podrażnienia. Kolejny etap stanowić powinno osuszenie tatuażu przy pomocy ręcznika papierowego, nałożenie kremu na tatuaż i owinięcie całości oddychającą folią. Czynność tę powtarzać należy przez około 2-3 dni, zmieniając opatrunek co 3 godziny. Z dnia na dzień ból, zaczerwienienie, obrzęk oraz zasinienie będą stopniowo coraz mniejsze. Z czasem może pojawić się świąd oraz podwyższona temperatura. Bez obaw — to zupełnie normalne objawy. Jeżeli przebywasz w domu, nie musisz przykrywać tatuażu folią. Zamiast tego, posmaruj go kremem na tatuaże i pozwól skórze oddychać. W okresie gojenia się tatuażu, staraj się nosić przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. To samo tyczy się pościeli, pod którą śpisz.
Jak się goi tatuaż? – Faza druga
Kolejny etap trwa od 7 do 14 dni od jego wykonania. Do czynienia najczęściej mamy wówczas z nasilonym świądem oraz łuszczeniem się skóry. Co więcej, powierzchnia skóry, gdzie wykonany został tatuaż może ulegać przesuszeniu. Jest to nieco uciążliwe i trwa do momentu, w którym skóra nie złuszczy się, a strupy samoistnie nie odpadną. Mimo uporczywego świądu, powierzchni tatuażu nigdy nie należy drapać — prowadzić może to bowiem do usunięcia tuszu ze skóry. Niezwykle ważne jest, abyś pamiętała o regularnym nawilżaniu tatuażu maścią. Czynność tę wykonywać powinnaś około 5 razy dziennie. Ulgę pomóc może Ci także przykładanie do skóry zawiniętych w papierowy ręcznik kostek lodu.
Gojenie się tatuażu – Faza trzecia
Ostatni etap gojenia tatuażu trwa od 15 do 30 dnia od wizyty w salonie. Pokrywający skórę tusz wyglądać może wówczas nieco mniej wyraziście, lecz jest to zupełnie normalne. Taka reakcja stanowi efekt bariery stworzonej przez skórę, w celu zabezpieczenia przed światłem. Na tym etapie w dalszym ciągu pamiętać powinnaś o pielęgnacji tatuażu. Naskórek jest wówczas w dalszym ciągu cienki, a co więcej — delikatnie się łuszczy. Jeżeli miejsce, w którym wykonany został tatuaż jest wrażliwe na dotyk lub pokrywa je wysypka, koniecznie skontaktuj się z tatuatorem. Mogą być to bowiem objawy alergii na tusz. O zakażeniu krwi świadczyć może natomiast sącząca się ropa oraz gorączka.
Jeżeli chcesz, aby Twój tatuaż przez długi czas zachwycał efektownym wyglądem, wystarczy, że zastosujesz się do powyższych wskazówek oraz zadbasz o jego właściwą pielęgnację. Wybierz NIVEA Creme i zobacz, jak łatwo zachować idealną dziarę przez lata!
źródło i fot: nivea.pl