Systematycznie wykonywany peeling twarzy jest jednym z ważniejszych zabiegów oczyszczających. Usuwa martwe komórki naskórka oraz zanieczyszczenia, dotlenia skórę i poprawia mikrokrążenie, odblokowuje pory i je oczyszcza, a także podkręca działanie kosmetyków, ułatwiając wchłanianie zawartych w nich cennych składników. Podrzucamy dziś garść przepisów na kosmetyk dla cery trądzikowej, który szybko i łatwo przygotujesz w domu.
Na rynku dostępne są różne rodzaje tego preparatu, a mnogość słoiczków i tubek przyprawia o zawrót głowy. Zamiast sięgać po produkt ze sklepowej półki, możesz go w kilka chwil przygotować w domu ze składników, które prawdopodobnie masz pod ręką. Własnoręczne stworzenie peelingu dostarczy Ci dużo frajdy (tak sądzimy), a przy okazji będzie i taniej, i ekstremalnie naturalnie.
CERA TRĄDZIKOWA A RODZAJE PEELINGU
Cera trądzikowa wymaga uważnej i rozważnej pielęgnacji, by wykonywane zabiegi miały działanie kojące i łagodzące i nie doprowadziły do zaognienia zmian skórnych. Tego rodzaju skórze nie poleca się mocnych, intensywnie oczyszczających scrubów. Podczas mechanicznego pocierania twarzy peelingiem ziarnistym może dojść do rozniesienia bakterii na zdrowe obszary twarzy i w rezultacie jej stan się pogorszy. Jeśli scruby są Ci bliskie, nie musisz z nich zupełnie rezygnować. Obserwuj skórę i wykonuj peeling mechaniczny wtedy, kiedy nie ma na niej zmian ropnych, zaognionego stanu zapalnego czy popękanych krostek. Sam zabieg przeprowadź delikatnie i nie szoruj mocno twarzy przygotowanym kosmetykiem. Alternatywą dla peelingu ziarnistego jest peeling enzymatyczny i istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ten rodzaj preparatu bardziej przypadnie Twojej twarzy do gustu. Jest najdelikatniejszym sposobem na złuszczanie martwego naskórka. Działa równie efektywnie, co mechaniczny, przy czym w jego przypadku należy uzbroić się w cierpliwość, bo na efekty trzeba poczekać nieco dłużej. Zawarte w kosmetyku (zarówno sklepowym, jak i domowym) substancje głęboko oczyszczają, wygładzają i zmiękczają skórę. Ponadto preparat pomaga zmniejszyć widoczność porów, wyeliminować zaskórniki oraz wyrównać koloryt. Za skuteczność tego peelingu odpowiadają enzymy. Przenikają one przez skórę i rozpuszczają zrogowaciały naskórek, co skutkuje rozluźnieniem połączeń międzykomórkowych i złuszczaniem martwego naskórka. Takie działanie sprawia, że kosmetyk doskonale wspiera oczyszczanie twarzy z głębokich zanieczyszczeń i wągrów. Peeling enzymatyczny działa dogłębnie i bardziej skutecznie niż mechaniczny, który pracuje tylko na powierzchni skóry. Trzeba się jednak nastawić na jego systematyczne aplikowanie i nieco bardziej odsunięte w czasie rezultaty.
DOMOWY PEELING DO CERY TRĄDZIKOWEJ – PRZEPISY
Przed wykonaniem jakiegokolwiek peelingu skóra twarzy musi być dokładnie oczyszczona.
1) Peeling z ananasa
• świeży ananas (solidny plaster o grubości ok. 3 cm)
• niewielka ilość zmielonych płatków owsianych lub mąki kukurydzianej
Ananasa obieramy ze skórki i rozdrabniamy go na gładką masę (najlepiej blenderem lub widelcem). Dodajemy płatki lub mąkę w takiej ilości, by uzyskać zwartą pastę. Nanosimy ją na twarz i trzymamy kilka minut (optymalnie: 3-5). Dokładnie spłukujemy letnią wodą.
Ananas zawiera enzym o nazwie bromelaina oraz mnóstwo witamin i minerałów. Owoc ten widocznie zmniejsza objawy trądziku oraz widoczność blizn, a także rozjaśnia przebarwienia i reguluje wydzielanie sebum. Łagodzi zmiany skórne i działa przeciwzapalnie.
2) Peeling owsiany
• 3 łyżki płatków owsianych
• 1 łyżeczka soku z cytryny
• 1 łyżeczka miodu
• 1 łyżeczka oleju (możesz użyć np. lnianego lub jojoba)
Płatki mielimy, mieszamy z resztą składników i nakładamy na twarz. Delikatnie masujemy ją przez kilka minut, na kilka kolejnych możemy pozostawić papkę na buzi w charakterze maseczki. Zmywamy chłodną wodą.
Płatki owsiane skutecznie niwelują stany zapalne, zwężają pory i redukują liczbę zaskórników. Przygotowany na ich bazie peeling działa na skórę łagodząco, oczyszczająco i odżywiająco.
Całość dostępna tutaj.
źródło i fot: 4szpaki.pl