Masło do ciała jest świetnym wyborem dla skóry, która wymaga głębokiej regeneracji i odżywienia. Od balsamu odróżnia je bardziej intensywne działanie, gęsta konsystencja i skuteczne wzmocnienie warstwy hydrolipidowej naskórka. Charakterystyczną cechą masła jest również to, że jako dość tłusty preparat pozostawia na skórze leciutki film, który przez wiele godzin chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Preparatów do pielęgnacji skóry jest na rynku sporo – balsamy, mleczka, masła, olejki, musy, budynie (swoją drogą, spore tu pole do skojarzeń kulinarnych). Każdy z nich ma swoje plusy, minusy, rzesze zwolenników i tych nie do końca przekonanych. Dziś „na tapetę” bierzemy masło do ciała. Przyjrzymy się jego dobroczynnym właściwościom, najlepszym zastosowaniom i najbardziej popularnym rodzajom.
BOMBA WITAMINOWA
Masło kosmetyczne jest w istocie olejem, który przybrał postać stałą. Składa się m.in. z trójglicerydów i estrów kwasów tłuszczowych, zawiera również składniki aktywne, jak fitosterole i witaminy. Większość z tych kosmetyków uzyskuje się w wyniku tłoczenia na zimno. Niektóre z nich poddaje się rafinacji, choć najbardziej cenione są te nierafinowane. W dobrych preparatach znajdziemy tylko naturalne substancje pochodzenia roślinnego, które zapewnią skórze ukojenie i długotrwały efekt odżywczy. Skład powinien być jak najkrótszy i nie ma w nim miejsca na konserwanty, parabeny i sztuczne oleje.
Jakie korzyści płyną z używania masła do ciała?
– dzięki bardzo treściwej konsystencji skutecznie natłuszcza nawet mocno przesuszoną skórę
– kosmetyk wnika w głębsze warstwy skóry (w odróżnieniu od np. balsamu, który działa tylko na powierzchni) i chroni ją przed utratą wilgoci
– cienka warstwa powstała po nałożeniu masła ochrania skórę przed brudem, zanieczyszczeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (mróz, silny wiatr, ostre słońce)
– preparat wspiera proces regeneracji i ujędrniania skóry oraz poprawia jej elastyczność
– naturalna i bogata formuła masła wspiera proces łagodzenia stanów zapalnych i podrażnień oraz gojenia się ran
– uniwersalność kosmetyku i zawartych w nim substancji sprawia, że może być on używany zarówno do ciała, jak i do twarzy oraz włosów
– dzięki bogactwu aktywnych biologicznie składników produkt świetnie się sprawdza w sytuacji, gdy skóra jest bardzo napięta, wręcz piekąca
– nawet jeśli skóra nie potrzebuje tak intensywnego działania, jakie zapewnia masło, przyda się ono do natłuszczenia miejsc mających skłonność do rogowacenia i przesuszania, np. łokci, kolan, pięt czy spierzchniętych dłoni
– kosmetyk można z powodzeniem wykorzystać do masażu ciała
POPULARNE MASŁA
Z reguły masło powstaje z roślin egzotycznych, które występują na innych kontynentach. Do chętnie wybieranych należą: masło shea, kakaowe, jojoba i mango (często można je znaleźć na liście składników kosmetyków naturalnych). Na popularności zyskują również masła dotąd mniej znane, jak cupuacu czy kombo.
Masło shea (karité)
Pozyskuje się je z nasion drzewa masłowego (zwanego również Masłoszem Parka – od nazwiska podróżnika i botanika, który sprowadził je do Europy w XVIII w.), rosnącego w Afryce. Jego wysokość może osiągnąć nawet 15 m, a owoce, jakie wydaje, przypominają jagody. Każda z jagód ma w sobie jedno czerwonobrązowe nasienie. Nasiona są rozgniatane, po czym wygotowuje się z nich biały tłuszcz, nazywany właśnie masłem shea. Na rodzimym kontynencie jest ono wykorzystywane jako tłuszcz jadalny, stosowane w roli leku i używane do celów kosmetycznych. Na naszym obszarze sięga się po nie przy produkcji świec, mydeł i innych kosmetyków. Jego popularność lata temu sięgnęła zenitu i na tym poziomie utrzymuje się do dziś. To klasyk i podstawa naturalnej pielęgnacji, składnik wielu preparatów oraz prawdziwa gwiazda, kiedy występuje solo.
Masło shea oferuje ogromne bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (mowa o oleinowym, stearynowym, linolowym, palmitynowym), które pełnią szalenie istotną rolę w procesach odmładzania skóry. Produkt zawiera również m.in. katechiny, fitosterole, witaminę A, E i F oraz pochodne kwasu cynamonowego. Jest w pełni naturalny i uznawany na hipoalergiczny, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry.
Mówiąc o jego najważniejszych zaletach, należy wymienić przede wszystkim te:
– pielęgnuje, regeneruje, silnie odżywia
– zwiększa elastyczność warstwy rogowej skóry
– działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie skaleczeń, otarć i oparzeń słonecznych
– opóźnia procesy starzenia, chroni przed wolnymi rodnikami, wspiera w redukowaniu zmarszczek
– zapobiega utracie wody
– łagodzi dolegliwości związane z osteoporozą i reumatyzmem
– wspiera w walce z rozstępami, cellulitem, wysypką, wypryskami, zmianami alergicznymi
– chroni przed promieniowaniem UV, mrozem i wiatrem
– pomaga zregenerować przesuszone włosy i poprawia ich ogólną kondycję
Masło shea – poza rolą smarowidła do ciała – sprawdza się znakomicie jako krem do twarzy, krem pod oczy, balsam do ust, krem do rąk i maska do włosów. To kosmetyk uniwersalny, minimalistyczny i wszechstronny.
Całość dostępna tutaj.
źródło i fot: 4szpaki.pl