Kult młodości i potrzeba atrakcyjnego wyglądu prowadzi już nie tylko do drogerii, aptek, gabinetów kosmetycznych, ale też do gabinetów lekarzy dermatologów i medycyny estetycznej. Zaawansowana aparatura w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem lekarza procentują bardziej szczupłą sylwetką, gładką, jędrną skórą, cerą pozbawioną zmarszczek i niedoskonałości. Pamiętać należy, że efekt zabiegu i jego trwałość zależą również od odpowiedniego przygotowania skóry przed wizytą w gabinecie i właściwego postępowania po niej. Co powinna obejmować właściwa pielęgnacja skóry po zabiegach? Co wolno, a czego należy unikać? Jakich składników szukać w składzie dermokosmetyków do pielęgnacji pozabiegowej? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Czym właściwie jest medycyna estetyczna?
Medycyna estetyczna jest młodą gałęzią medycyny, narodziła się we Francji z inicjatywy lekarza endokrynologa Jeana Jacquesa Legrana i z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, również w Polsce. W 1978 r. powołano Międzynarodowy Związek Medycyny Estetycznej z siedzibą w Paryżu, skupiający w jedną organizację związki krajowe działające we Francji, Włoszech, Belgii i Hiszpanii. W Polsce Sekcję Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego powołano w 1993 r. Pojęcie „medycyna estetyczna” wchodzi w skład szerszego terminu – estetologia medyczna. Jest to nauka badająca, pielęgnująca i korygująca piękno ludzkiego ciała za pomocą środków medycznych. W obrębie pojęcia „estetologia medyczna” oprócz medycyny estetycznej wyróżniamy również dermatologię estetyczną, chirurgię estetyczną, ginekologię estetyczną i stomatologię estetyczną. Medycyna estetyczna zajmuje się zdrowiem człowieka w kontekście wizerunku pacjenta, wyglądu zewnętrznego i związanego z nim samopoczucia, samoakceptacji, jakości życia pacjenta.
Pielęgnacja po zabiegach – podstawowe zalecenia
Z gabinetu lekarskiego wychodzimy z dokładną listą zaleceń i przeciwwskazań. Niestety częstym błędem jest niestosowanie się do wytycznych lekarza, podczas gdy tylko prawidłowa pielęgnacja pozwoli uniknąć powikłań i uzyskać maksymalny efekt, na którym nam zależało. Prawidłowa pielęgnacja skóry w domu to często lekceważony, choć kluczowy etap postępowania, równie istotny, jak dobór techniki, sprzętu, prawidłowe przeprowadzenie samego zabiegu i praktyka przedzabiegowa. Do grzechów głównych pacjentów zalicza się również ignorowanie obowiązku stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Podrażniona i wrażliwa skóra po zabiegach wymaga szczególnej ochrony, stąd też unikać należy basenu, sauny, solarium, pomieszczeń o dużym stężeniu dymu papierosowego, intensywnego makijażu, dużego wysiłku fizycznego.
Prawidłowa pielęgnacja skóry powinna obejmować czynniki takie jak: eliminowanie ryzyka infekcji, nawilżanie i regenerację skóry, odbudowę jej naturalnej bariery ochronnej oraz ochronę przed wpływem światła UV.
Charakterystyka najczęściej wykonywanych zabiegów
Według ankiety przeprowadzonej w 2017 r. przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w 450 polskich gabinetach medycyny estetycznej, do najczęściej wybieranych przez Polki zabiegów na twarz należą toksyna botulinowa, wypełniacze, mezoterapia i zabiegi z udziałem tkanek autoimmunologicznych, jeśli chodzi o zabiegi na ciało, największą popularnością cieszą się mezoterapia, laseroterapia i lipoliza, a do najchętniej „poprawianych” obszarów zaliczają się szyja, dekolt i brzuch. Popularnością cieszą się również peelingi chemiczne i zabiegi laserowe. Jeśli chodzi o obszary twarzy, jakie najchętniej pacjentki poddają zabiegom, są to czoło, usta i okolice oczu. Polki podchodzą do zabiegów medycyny estetycznej nie bez obaw – obawy dotyczą najczęściej nienaturalnego efektu, bólu i ewentualnych powikłań. Jakie są najskuteczniejsze zabiegi medycyny estetycznej? Wszystko zależy od kondycji skóry danego pacjenta, jego potrzeb i efektów, jakie chce uzyskać, problemów, których rozwiązania szuka w gabinecie.
Poniżej omówimy mechanizm działania, wskazania i przeciwwskazania popularnych zabiegów skupiających się na stymulowaniu aktywności skóry.
Mezoterapia igłowa jest metodą polegającą na podaniu za pomocą igły (dermapenu lub rollera w przypadku mezotermii mikroigłowej) na różnych głębokościach skóry (podskórnie, śródnaskórkowo, na granicy naskórkowo-skórnej) preparatów poprawiających kondycję skóry, dobranych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Oprócz aplikacji substancji biologicznie czynnych znaczenie ma również sam uraz skóry – stymuluje skórę do nasilenia produkcji kolagenu. Zabieg mezoterapii zaliczamy do metod biorewitalizacji skóry, które obejmują dwa procesy – biostymulację (w jej efekcie uzyskujemy poprawę napięcia i elastyczności) oraz biorestrukturyzację – odbudowy skóry na skutek jej kontrolowanego uszkodzenia. Wskazania do stosowania zabiegu to rewitalizacja skóry, niwelowanie zmarszczek, przebarwień, terapia rozstępów, blizn, cellulitu. Stosowana jest w leczeniu m.in. łysienia, nadpotliwości, bliznowców. Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu wyróżnia się m.in.: choroby metaboliczne (np. cukrzycę), autoimmunologiczne, nowotworowe, choroby krwi, stwardnienie rozsiane, miejscowe stany zapalne skóry, opryszczkę, okres ciąży i karmienia piersią, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Do niepożądanych efektów pozabiegowych zaliczają się rumień, delikatny obrzęk, siniaki, krwiaki, plamy, przebarwienia, guzki, stwardnienia.
Całość dostępna tutaj.
źródło: pharmaceris.pl
fot: pixabay.com