Naturalne kosmetyki dla cery tłustej muszą działać na nią normalizująco, regulować produkcję sebum, matować i wspierać jej naturalne procesy odnowy. Jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja takiej skóry? Jakie naturalne kosmetyki dla cery tłustej wybrać?
CERA TŁUSTA – JAKIE MA CECHY?
Cera tłusta, zwana także łojotokową, jest gruba, z widocznymi zaskórnikami, ma szarożółty, czasem ziemisty kolor, a w dotyku jest lepka. W dodatku nieestetycznie błyszczy się, szczególnie w strefie T. Bywa zmorą nastolatków, ale coraz częściej z problemami dla niej typowymi borykają się również osoby dorosłe. Cechą cery tłustej jest nadmierna produkcja sebum, która może przyczyniać się do powstawania niedoskonałości, takich jak m.in. zaskórniki czy trądzik. Posiadanie tego rodzaju skóry ma też jednak dobre strony – jest ona bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy mróz i wolniej się starzeje.
CERA TŁUSTA – PIELĘGNACJA
Jak dbać o cerę tłustą efektywnie? Przede wszystkim należy postawić na kosmetyki bogate w składniki aktywne. Powinny działać normalizująco, regulować produkcję sebum i matować, a jednocześnie – regenerować, łagodzić, działać przeciwzapalnie i nawilżać. Wbrew pozorom, cera tłusta bardzo często boryka się z niedostatkiem substancji nawilżających. Stąd właśnie nadmierna produkcja sebum, aby te braki zrekompensować. Substancje aktywne wspierające skórę cerę tłustą to przede wszystkim:
- niacynamid (witamina B3) – reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając nadmierne wydzielanie sebum, reguluje proces rogowacenia naskórka i zmniejsza szorstkość skóry, zwęża rozszerzone pory, działa kojąco na stany zapalne,
- azeloglicyna (kwas azelainowy) – kontroluje produkcję sebum i działa przeciwtrądzikowo,
- skrobia z manioku – redukuje tłustość skóry, dając jej matowe wykończenie,
- ekstrakty z kwiatów lotosu – zapewniają czystość skóry, zapobiegają nadprodukcji sebum oraz procesom sprzyjającym powstawaniu niedoskonałości.
CERA TŁUSTA – JAK DBAĆ? OCZYSZCZANIE
Skóra tłusta wymaga bardzo dokładnego, co najmniej dwuetapowego oczyszczania. Wyjątkowym produktem, który nie tylko skutecznie oczyści ten rodzaj skóry, ale też pomoże jej w odzyskaniu odpowiedniego balansu, jest olejek do demakijażu. Wbrew obiegowej opinii, oleje to doskonały sposób na oczyszczanie tłustej skóry – z tej prostej przyczyny, że tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach. Dlatego olejek do demakijażu doskonale poradzi sobie z oczyszczeniem cery z nadmiarem sebum, ponieważ je rozpuszcza. Co więcej, wpłynie na regulację pracy gruczołów łojowych. Zawiera m.in. olej lniany, bogaty w witaminę E, który dzięki zawartości kwasu linolenowego nawilża, redukuje szorstkość skóry i przebarwienia oraz przyspiesza odnowę komórkową. Do olejku Resibo dołączona jest miękka ściereczka z mikrowłókna, która dodatkowo wspiera oczyszczanie, delikatnie złuszczając naskórek.
Drugim etapem po oczyszczaniu olejkiem powinien być naturalny żel myjący do twarzy. Skutecznie, ale łagodnie domyje wszelkie pozostałości makijażu i zanieczyszczeń, szczególnie w miejscach, które podczas stosowania olejku odruchowo omijamy, jak okolice oczu czy linia włosów. Co ważne, żel nie narusza bariery lipidowej i pozostawia skórę miękką, czystą i delikatnie nawilżoną.
Jeśli lubimy płyny micelarne, to właśnie taki produkt może stanowić drugi krok w oczyszczaniu skóry. płyn micelarny Resibo, dzięki zawartości wyciągu z szałwii lekarskiej i D-panthenolu, jest łagodny dla skóry, a jednocześnie skutecznie usuwa zanieczyszczenia i reguluje wydzielanie sebum.Płyn micelarny zawiera substancje myjące, dlatego zawsze należy go zmyć wodą.
Całość znajdziesz na blogu RESIBO.
źródło i fot: resibo.pl