Ochrona anty UV to temat, który wraca co roku wraz z pierwszymi promieniami słońca, chociaż, zdecydowanie powinien nam towarzyszyć przez CAŁY ROK. To bardzo ważne, aby stosować kosmetyki chroniące naszą skórę przed słońcem, bo promieniowanie UV, emitowane przez słońce, dociera do ziemi przez 365 dni w roku (w tym akurat 366 ;-)). Latem jest ono najsilniejsze, ale to nie znaczy, że w pozostałych miesiącach nie jest szkodliwe dla naszej skóry. O tym dlaczego należy się chronić oraz o tym czym się chronić jest ten artykuł. Zapraszamy do lektury!
Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych
Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych, biorąc pod uwagę sposób ochrony. Każdy z nich z pewnością znajdzie tak samo przeciwników jak zwolenników, wszystko zależy od preferencji. Właśnie dlatego, abyś mogła wybrać świadomie, przygotowałam krótką charakterystykę każdej z tych dwóch grup.
Filtry mineralne (fizyczne), wśród których najbardziej znane są tlenek cynku (Zinc Oxide) i dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide). To substancje chroniące przed słońcem, które pozostają na skórze i odbijają promieniowanie UV jak “lusterka”. Pozostają stabilne na słońcu i zastosowane razem chronią skórę w pełnym spektrum (UVA + UVB). Wadą filtrów mineralnych, o której często mówią ich użytkownicy, jest bielenie oraz ciężka konsystencja. Jednak w tym przypadku wszystko zależy od wnętrza, czyli pozostałych składników zawartych w formule oraz od wielkości SPF. Jeśli w składzie kosmetyku znajdą się dobrej jakości składniki, które ułatwiają rozprowadzanie kosmetyki i stanowią otoczkę dla filtrów, nie osłabiając tym samym ich działania, taki krem dobrze się nakłada, nie roluje pod makijażem i nie bieli. Filtry mineralne nie podrażniają skóry i są polecane alergikom, osobom z nadwrażliwością skóry, kobietom w ciąży, dzieciom, a także przy chorobach skóry takich jak AZS, łuszczyca czy egzema. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na filtry mineralne “nano”, zwykle są one zaznaczone w składzie produktu właśnie w taki sposób. Coraz więcej badań potwierdza, że cząsteczki są tak mało, że mogą wnikać do organizmu przez uszkodzoną skórę. Póki co badania trwają i pewnie za kilka lat pojawi się więcej informacji na ten temat.
Filtry chemiczne to substancje, które nie odbijają promieniowania, tylko je absorbują i zamieniają energię świetlną w cieplną. Do ich zalet możemy z pewnością zaliczyć konsystencję, która jest lekka i dobrze się wchłania. Jednak ten rodzaj ochrony jest decydowanie bardziej skomplikowany, choćby ze względu na to, że należy pamiętać o tym, żeby się posmarować ok 20-30 minut przed ekspozycją słoneczną. Ponadto filtry chemiczne zdecydowanie częściej powodują alergie i podrażnienia skóry, szczególnie jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej. Wybierając krem ochronny, zwróć również uwagę, jaką substancję (filtr) zawiera. Powinnaś unikać filtrów przenikających, do których należą m.in.: Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, Benzophenone-4, Octyl Methoxycinnamate, 4- Methylbenzylidene Camphor, Homosalate, Octyl Dimethyl PABA, Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone), Octocrylene.
I jeśli już decydujesz się na krem z filtrem chemicznym, wybieraj z tych: Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Triazone, Ethylhexyl Salicylate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Diethylhexyl Butamido Triazone, Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid
całość dostępna tutaj.
źródło i fot: https://betheskygirl.com/