Co to jest aluminium?
Aluminium (Al, glin) to srebrzystobiały, miękki, niemagnetyczny metal. Aluminium jest trzecim najpowszechniej występującym pierwiastkiem (po tlenie i krzemie) i najobficiej występującym metalem w skorupie ziemskiej, stanowi ok. 8% jej masy. Ze względu na obecność aluminium w glebie, glin dostaje się do organizmu człowieka przede wszystkim wraz ze spożywaną żywnością i wodą pitną.
Glin przy zachowaniu odpowiednich poziomów zawartości w pożywieniu (określonych w prawie) nie wpływa szkodliwie na zdrowie człowieka. Dlatego też związki glinu są stosowane jako dodatki do żywności. Ponadto, w opinii naukowej, z marca 2021 r., Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) ocenił, że związki glinu są słabo wchłaniane przez przewód pokarmowy u zwierząt i ludzi.
Glin i jego związki znalazły szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również w kosmetycznym i farmaceutycznym. Związki glinu ze względu na swoje właściwości są od wielu lat szeroko stosowane w kosmetykach i celowo do nich dodawane jako składniki kosmetyczne. Nie wykazują szkodliwego wpływu na skórę. Obszerne dane toksykologiczne (informacje dotyczące negatywnego oddziaływania danej substancji na organizm) nie wskazują na ryzyko wystąpienia szkodliwych skutków po stosowaniu kosmetyków zawierających aluminium, gdyż wykazuje ono niezwykle słabą zdolność do przenikania przez naskórek. Surowce zawierające aluminium są bezpiecznie i szeroko stosowane w kosmetykach, wyrobach medycznych i lekach. Na rynku kosmetycznym istnieje ponad 50 związków zawierających glin.
Najbardziej rozpowszechniony kosmetyczny związek glinu to chlorowodorotlenek glinu (INCI: Aluminum Chlorohydrate), który jest wykorzystywany w antyperspirantach jako substancja przeciwpotna. Inne popularne sole glinu stosowane w tego typu produktach to m.in.: chlorek glinu (Aluminum Chloride), kompleksy glinowo-cyrkonowe (Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly), czy też cytrynian glinu (Aluminum Citrate). W pomadkach natomiast powszechnie stosowane są barwniki koloidalne (Alumnium Lakes, laki aluminium) otrzymywane w reakcji tlenku glinu z pigmentami organicznymi. Z kolei pasty do zębów mogą zawierać nierozpuszczalne minerały glinu w roli łagodnych środków ściernych. Mogą również pełnić funkcję substancji poprawiających właściwości aplikacyjne produktu kosmetycznego, wpływając na zmianę konsystencji masy kosmetycznej (w języku branżowym określa się je mianem modyfikatorów reologii).
Ponadto glin wchodzi w skład wielu innych surowców o powszechnym zastosowaniu w kosmetyce, np. glinki kosmetyczne (Kaolin, wykorzystywany np. w maseczkach) zawierają uwodniony krzemian glinu, a mika (Mica – wykorzystywana np. jako składnik rozświetlający) składa się z krzemianu glinowo-potasowego. Aluminium i jego związki spotkamy także w kremach do twarzy, balsamach do ciała, produktach do makijażu np. pudrach i produktach do pielęgnacji włosów.
Czy aluminium obecne w kosmetykach zagraża bezpieczeństwu?
Zdecydowanie NIE, sole aluminium to substancje o długiej historii bezpiecznego używania w kosmetykach. Ich profil toksykologiczny (to jak oddziałują na organizmy) jest bardzo dobrze poznany. Są też na bieżąco oceniane przez wiarygodne instytucje, w tym Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS). W opiniach wydanych w 2014 a następnie w 2019 i 2021 r. (na podstawie nowych danych naukowych) SCCS nie potwierdził ich szkodliwego działania, które bezpodstawnie jest im przypisywane w sieci lub innych nierzetelnych źródłach. Do najczęściej spotykanych mitów należy zaliczyć powodowanie choroby Alzheimera lub raka piersi czy kumulowanie toksyn w organizmie.
SCCS, jako niezależny komitet naukowy UE, stwierdził w swojej ocenie opublikowanej w kwietniu 2014 r, iż dotychczas przeprowadzone badania nie potwierdzają działania rakotwórczego przy poziomach narażenia na aluminium, które są osiągane poprzez stosowanie kosmetyków. Już w latach poprzednich takie same wnioski opublikowały inne organizacje jak np. American Cancer Society oraz Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu wskazując, że nie ma naukowo udowodnionego związku między stosowaniem np. antyperspirantów zawierających sole glinu a zwiększonym ryzykiem raka piersi. Użycie soli aluminium w produktach kosmetycznych jest kontrolowane przez prawo, rozporządzenie kosmetyczne 1223/2009/WE dopuszcza ich zastosowanie w ograniczonej ilości, co jest dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa.
Związki glinu są od wielu lat stosowane w kosmetyce, nie wykazują działania drażniącego ani alergizującego. Oczywiście istnieją osoby wyjątkowo wrażliwe na miejscowe stosowanie tych substancji, jednak biorąc pod uwagę jak bardzo powszechne jest ich stosowanie, SCCS uważa, że jest to rzadkie zjawisko. Dodatkowo ostanie badania wskazane w opinii SCCS, wskazują, że aluminium prawie nie wchłania się przez skórę, w tym świeżo ogoloną i nie jest w niej kumulowane. Wszystkie opisane wyniki badań potwierdzają, że glin jest bezpiecznym surowcem kosmetycznym.
Całość przeczytasz tutaj.
źródło i fot: https://www.kosmopedia.org