Owoce to bogate źródło witamin. Oprócz smaku, zapachu i właściwości prozdrowotnych sprawdzają się również podczas codziennej pielęgnacji. Ale czy słyszeliście się o arbuzowej pielęgnacji?
Długa owocowa historia
Owoce w pielęgnacji wykorzystywano już w starożytności w celu odnowy skóry i jej złuszczania. Z owoców tworzono maski, oleje oraz kremy. Obecnie zastosowanie owoców w kosmetyce jest bardzo popularne. Tym bardziej w momencie kiedy panuje boom na kosmetyki naturalne, a przecież owoce to samo zdrowie i natura.
O arbuzie słów kilka
92% wagi arbuza to woda. Oprócz tego, że jest niskokaloryczny, to posiada wiele cennych właściwości. W jego nasionach obecne są składniki, które biorą udział w syntezie kolagenu i innych materiałów odpowiedzialnych za budowanie tkanki ludzkiego ciała. Arbuz to prawdziwa bomba witaminowa dla naszej skóry. Znajdziemy w nim także sporo kwasów, witaminy A, potasu, magnezu, beta karotenu i likopenu.
Bardzo ważnym składnikiem odżywczym, który występuje w arbuzie jest aminokwas cytrulina. Bierze ona udział w procesie neutralizacjo amoniaku, a więc przyspiesza także pozbywanie się z organizmu kwasu mlekowego. Wodny melon zawiera nawet 300 mg aminokwasów w 100 g miąższu.
Arbuz jest jednym z najlepszych naturalnych źródeł cytruliny – zawiera nawet 300 mg aminokwasów w 100 gramach miąższu. Jeśli mamy okazję, warto przyjmować ją w naturalnej postaci, ponieważ wtedy jest najlepiej przyswajalna.
Oprócz spożywania arbuza lub piciu z niego soku możemy również użyć go jako naturalnego środka do pielęgnacji. Miąższ wodnego melona chłodzi i nawilża cerę. Posiada także mnóstwo przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia się skóry.
źródło: pexels.com
Kosmetyczne użycie arbuza
Użyj soku z wyciśniętego arbuza jako tonika. Oprócz tego, że oczyści on naszą skórę, to dodatkowo zwęzi pory i zapobiega ich zapychaniu się.
Arbuza możemy również wykorzystać w domowej maseczce nawilżająco-rozświetlającej.
Do jej przygotowania potrzeba pół plastra ananasa, 1/4 plastra arbuza i 3 małe plasterki banana.
Wszystko składniki należy razem zblendować, a powstałą papkę nałożyć na twarz na około 15 minut. Następnie twarz przemyć letnią wodą.
autor: Karolina Jakubiec/ fot: pexels.com