Medicover konsekwentnie rozszerza ofertę usług w zakresie opieki ginekologicznej dla pacjentek. Niedawno firma ułatwiła pacjentkom dostęp do cytologii płynnej (LBC), a ponadto oferuje fizjoterapię uroginekologiczną. Firma posiada w swojej ofercie także implant antykoncepcyjny, czyli nowoczesną metodę antykoncepcji hormonalnej.
Ginekologia jest jedną z najbardziej rozwijanych kategorii usług w ramach oferty wielospecjalistycznych centrów medycznych Medicover. Firma na bieżąco identyfikuje, testuje i wdraża nowoczesne rozwiązania medyczne, aby kształtować nowy standard opieki ginekologicznej. Z końcem 2021 r. Medicover rozpoczął kampanię zachęcającą pacjentki do wykonywania cytologii na podłożu płynnym (LBC), która jest dokładniejsza i pozwala na większą wykrywalność zmian chorobowych względem klasycznej cytologii. W ślad za tym podążyły kolejne nowości.
Wiosną 2022 r. Medicover wdraża dwie nowe usługi z zakresu opieki ginekologicznej. Pierwszą z nich jest fizjoterapia uroginekologiczna. Jest ona wskazana zarówno w ramach profilaktyki zdrowotnej, jak i w przypadku określonych dolegliwości, dla kobiet w różnym wieku, takich, jak: nasilone bóle menstruacyjne, endometrioza, czy nietrzymanie moczu. Jest szczególnie ważna dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych i w połogu, wchodzących w okres menopauzy, będących przed zabiegiem w obrębie miednicy oraz po nim, jak również chcących zwiększyć satysfakcję z życia seksualnego.
Jak wygląda taka konsultacja?
– Podczas pierwszej wizyty analizowana jest postawa ciała pacjentki, następuje badania układu ruchu, badanie manualne powłok brzusznych, miednicy, kręgosłupa, przepony, żeber, a opcjonalnie także badanie per vaginam lub per rectum. Na podstawie takiego wywiadu fizjoterapeutka formułuje zalecenia i ewentualnie ustala harmonogram dalszych wizyt– informuje lek. med. Patryk Poniewierza, Dyrektor ds. Medycznych, Medicover Polska.
– Co istotne, za badania i leczenie odpowiadają u nas certyfikowane fizjoterapeutki z uprawnieniami do pracy z pacjentkami z problemami uroginekologicznymi – dodaje.
Drugą nowością w ginekologicznej ofercie Medicover jest implant antykoncepcyjny. Taki implant w niemal bezbolesny sposób umieszczany jest pod skórą na ramieniu pacjentki za pomocą specjalnego, jednorazowego aplikatora. Następnie stopniowo uwalnia on do organizmu progestagen – hormon, który działa antykoncepcyjnie, hamując owulację. Ponadto progestagen powoduje zmiany w śluzie szyjkowym, które utrudniają wędrówkę plemników. Skuteczność tej metody zapobiegania ciąży określa się na aż 99,5%.
Implant jest szczególnie polecany kobietom, które nie mogą stosować dwuskładnikowych metod antykoncepcyjnych oraz kobietom karmiącym piersią. Czas działania implantu to 3 lata, ale można poprosić lekarza o jego usunięcie w dowolnym momencie. Płodność wraca w okresie 1-6 tygodni po usunięciu implantu.
Lek. med. Patryk Poniewierza zaznacza, że decyzję o zastosowaniu implantu poprzedza zawsze kwalifikacja medyczna.
– Aplikację implantu poprzedza wizyta kwalifikacyjna u lekarza ginekologa. Podczas kwalifikacji zbiera on wywiad, przeprowadza badanie ginekologiczne, mierzy ciśnienie krwi oraz zleca lub wykonuje inne badania, do których stwierdzi wskazania – np. cytologię, USG dopochwowe czy badanie piersi – tłumaczy.
Równolegle do rozwijania portfolio usług świadczonych „na miejscu”, w centrach medycznych – Medicover dąży do poprawy jakości życia pacjentek ginekologicznych za pomocą rozwiązań z obszaru telemedycyny. Firma testuje i wdraża nowoczesne narzędzia do telediagnostyki, jak również na bieżąco udziela konsultacji telemedycznych – także w zakresie ginekologii, które w czasie pandemii cieszą się uznaniem pacjentek.
newseria.pl