kod GTU-01 jednak nie dla kosmetyków

0

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego otrzymał od Ministerstwa Finansów ważną dla branży interpretację przepisów dot. kodów GTU.

W nowym JPK-VAT pojawił się obowiązek oznaczenia dodatkowym kodem GTU-01 napojów alkoholowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. W myśl tych przepisów napojami alkoholowymi są również produkty kosmetyczne zawierające powyżej 1,2% alkoholu etylowego w składzie.

 – Taki przepis stanowiłby ogromne, dodatkowe obciążenie administracyjne dla naszej branży. Dlatego od razu wystąpiliśmy do branży z prośbą o doprecyzowanie definicji. Tak, jak od początku przypuszczaliśmy legislator prawdopodobnie nie dopatrzył się tej zależności. W ostatnich dniach otrzymaliśmy oficjalne stanowisko ministerstwa w tej sprawie wskazujące, że przepis obowiązuje jedynie produkty przeznaczone do spożycia – podsumowuje Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

 Cytując Ministerstwo Finansów:  „W nowym JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M i JPK_V7K) oznaczenie GTU_01 stosuje się w przypadku dostaw napojów alkoholowych – alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Oznaczenie GTU_01 dotyczy wyrobów przeznaczonych do spożycia. W przypadku dostaw wyrobów kosmetycznych, tj. perfumy, dezodoranty, płyny do dezynfekcji, itp., nie ma obowiązku stosowania oznaczenia GTU_01. Nawet gdy towary te zawierają w swoim składzie powyżej 1,2% alkoholu etylowego.”

źródło: inf. prasowa
fot: pixabay.com

Udostępnij w

Zostaw wiadomość