Żele wodno-alkoholowe zostają. Jest zmiana w podejściu GIS do terminów przejściowych

0

Dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Główny Inspektorat Sanitarny pozytywnie rozpatrzył apel Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego o zmianę podejścia do terminów przejściowych dla zastosowania nowego dokumentu technicznego wobec żeli wodno-alkoholowych. To pierwsza świetna wiadomość dla branży w nowym roku.

Nie będzie wycofywania z rynku

GIS wykazał się otwartością i zrozumieniem zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. Dzięki decyzji Inspektoratu produkty będą mogły być stale dystrybuowane, a przedsiębiorcy unikną zbędnych kosztów ich wycofywania z rynku.

Nowe wytyczne od 1 kwietnia 2021

Termin wejścia w życie nowych wytycznych został utrzymany i jest to 1 kwietnia 2021 roku. Będzie on jednak stosowany tylko do produktów wprowadzanych do obrotu po tej dacie. Wszystkie kosmetyczne żele wodno-alkoholowe np. z deklaracją antybakteryjności, wprowadzone do obrotu do 01.04.2021 będą mogły pozostać na rynku do momentu wyprzedania zapasów lub upływu terminu ważności produktów. To oznacza brak konieczności wycofywania produktów z rynku.

GIS podkreślił jednak, że „nie dotyczy to jednak wyrobów zawierających oznakowanie lub inne odniesienia zarezerwowane ewidentnie dla produktów biobójczych”. Wszystkie produkty posiadające deklaracje o działaniu antyseptycznym, bójczym, przeciwwirusowym, zarówno słownie jak też graficznie, będą musiały być wycofywane z obrotu zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem GIS. Te produkty są niezgodne z dotychczas obowiązującymi zasadami rozgraniczania pomiędzy produktami kosmetycznymi i biobójczymi.

To sukces

To były długie i trudne negocjacje. Dzisiejsza wiadomość szczególnie nas cieszy – komentuje Justyna Żerańska, Regulatory Affairs Manager Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Obiecaliśmy firmom należącym do naszej organizacji, że będziemy o to walczyć do końca. Jesteśmy dumne, że nasze wysiłki przyniosły oczekiwany rezultat, który znacząco poprawi sytuację firm w kontekście zmian dla żeli wodno-alkoholowych.

źródło: PZPK

fot. pixabay

Udostępnij w

Zostaw wiadomość