SerwisKosmetyczny.pl
  • Aktualności
    • Nowości na rynku
    • Trendy kosmetyczne
    • Ważne dla branży
    • Czy wiedziałeś, że…
    • Aspekty prawne
    • Temat przy kawie
  • Kosmetyki naturalne
  • Marki kosmetyczne
  • Opakowania
  • Strefa urody
    • Makijaż
    • Włosy
    • Paznokcie
    • Perfumy
  • Rozmowa z…
  • Mam fioła na zioła
  • Współpraca 2021
Facebook Twitter Instagram
Trending
  • Kwas azelainowy – terapia na niedoskonałości skóry
  • Nowa odsłona aplikacji OnlyBio Stories – jeszcze lepsza, jeszcze bardziej intuicyjna
  • Multifunkcyjny sok aloesowy w żelu – niezbędny kosmetyk na lato
  • ABC plażowania O czym należy pamiętać podczas kąpieli słonecznych?
  • Lato w stylu eko
  • Anti-aging z efektem WOW
  • Codzienna ochrona przeciwsłoneczna
  • Yasumi Kobido Peptide
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest RSS Instagram
SerwisKosmetyczny.pl
  • Aktualności
    1. Nowości na rynku
    2. Trendy kosmetyczne
    3. Ważne dla branży
    4. Czy wiedziałeś, że…
    5. Aspekty prawne
    6. Temat przy kawie
    Featured
    4 stycznia 20210

    Bakuchiol. Bohater 2020 roku?

    Recent
    15 października 2024

    Kwas azelainowy – terapia na niedoskonałości skóry

    15 października 2024

    Nowa odsłona aplikacji OnlyBio Stories – jeszcze lepsza, jeszcze bardziej intuicyjna

    19 lipca 2024

    Multifunkcyjny sok aloesowy w żelu – niezbędny kosmetyk na lato

  • Kosmetyki naturalne
  • Marki kosmetyczne
  • Opakowania
  • Strefa urody
    • Makijaż
    • Włosy
    • Paznokcie
    • Perfumy
  • Rozmowa z…
  • Mam fioła na zioła
  • Współpraca 2021
SerwisKosmetyczny.pl
You are at:Home»Aktualności»Akromegalia – zwróć uwagę na objawy, uratuj życie!

Akromegalia – zwróć uwagę na objawy, uratuj życie!

0
By ka rola on 31 października 2020 Aktualności
Jest taka choroba, którą widać gołym okiem, a mimo to jej rozpoznanie trwa latami. Powiększające się dłonie i stopy, zmiana rysów twarzy, w tym poszerzony nos, pogrubiałe usta i mocno zarysowana żuchwa, przerośnięty język – to tylko niektóre z objawów akromegalii. Co sprawia, że u dorosłych, u których już dawno zakończył się proces wzrastania, wciąż rozrastają się kości i tkanki miękkie? Przyczyną jest guz przysadki, który wydziela nadmiernie hormon wzrostu. Jednak mimo charakterystycznych, dostrzegalnych symptomów, w Polsce akromegalię wciąż diagnozuje się zbyt późno – nawet do 10 lat od pojawienia się pierwszych objawów.

Choć najstarsze opisy olbrzymów odnaleźć można już w starożytnych papirusach, Biblii czy Torze, akromegalię po raz pierwszy opisano dopiero w 1886 roku. Zrobił to francuski lekarz, nadając chorobie nazwę pochodzącą od greckich słów „akron”, czyli kończyna oraz „megas”, czyli wielki. Nie potrafił on jednak wskazać, co jest przyczyną jej występowania. Rok później odkrył to lekarz polskiego pochodzenia, Oskar Minkowski, który zauważył, że akromegalia związana jest z obecnością guza przysadki.

Prawdopodobnie na akromegalię cierpiał władca starożytnego Egiptu z XVIII dynastii, faraon Amenhotep IV, którego wyróżniała specyficzna budowa twarzy – wydatne łuki brwiowe,  powiększone wargi czy wysunięta do przodu, rozrośnięta żuchwa. Niektórzy przypuszczają, że na akromegalię mógł chorować także jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych – Abraham Lincoln. Miał on bowiem 197 cm wzrostu, długie ręce, nieprzeciętnie duże stopy oraz dłonie.

CHOROBA O RÓŻNYCH OBLICZACH

Akromegalia to rzadka, wolno postępująca i podstępna choroba. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński, Kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Warszawskim  Szpitalu Bielańskim, to nie odmienny wygląd czyni akromegalię groźną. Na skutek nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu u pacjentów dochodzi bowiem nie tylko do rozrostu tkanek miękkich, kości i narządów wewnętrznych, ale co gorsze, do rozwoju wielu powikłań ogólnoustrojowych, przyczyniających się do skrócenia życia.

Im dłużej trwa choroba, mówiąc inaczej – im dłużej organizm pacjenta z akromegalią narażony jest na wysokie stężenie hormonu wzrostu i czynników wzrostowych, tym częściej rozwija się przerost i niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu, bezdech senny, cukrzyca, osteoporoza i zwyrodnienie kości, zespół cieśni nadgarstka oraz nowotwory złośliwe, najczęściej tarczycy i jelita grubego. Postęp tych licznych chorób prowadzi do skrócenia życia w akromegalii średnio o około 10 lat – wyjaśnia prof. Wojciech Zgliczyński.

DIAGNOSTYKA – DLACZEGO TAK PÓŹNO?

Szacuje się, że w Polsce na akromegalię cierpi ponad 2 tys. osób. Jak podkreśla prof. Wojciech Zgliczyński, dane te nie są jednak precyzyjne, gdyż wielu pacjentów wciąż pozostaje niezdiagnozowanych, nie wiedząc nawet o istnieniu choroby. Zazwyczaj od pojawienia się pierwszych objawów do postawienia właściwej diagnozy mija kilka lat.

Często pacjent z licznymi chorobami z zakresu różnych układów: sercowo-naczyniowego, oddechowego, kostno-stawowego, nerwowego czy nawet z nowotworem złośliwym zgłasza się równolegle do odpowiednich specjalistów zajmujących się poszczególnymi schorzeniami. Ci z kolei leczą poszczególne dolegliwości osobno, nie zajmując się przyczyną wszystkiego – czyli guzem przysadki wydzielającym hormon wzrostu. W rezultacie część pacjentów na podstawie charakterystycznych symptomów zasłyszanych w mediach czy wynalezionych w Internecie sama rozpoznaje u siebie akromegalię. Co ciekawe, z prowadzonego przez nas Krajowego Rejestru Akromegalii wynika, że w Polsce jest to aż 12% wszystkich zdiagnozowanych przypadków tej choroby, a w Unii Europejskiej to około 2 %. Dlatego też uważam, iż prowadzenie medialnych akcji na temat rzadkich chorób ma sens  – mówi prof. Wojciech Zgliczyński

AKROMEGALIA – CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Jak podkreśla prof. Wojciech Zgliczyński, do niepokojących zmian, na jakie należy zwrócić uwagę, zalicza się: powiększenie dłoni i stóp, zmuszające do powiększenia obrączki czy pierścionków oraz zmiany numeracji obuwia, rozrost żuchwy, co skutkuje pojawieniem się szpar między zębami, powiększony język, który powoduje zmianę barwy głosu. Przeglądając zdjęcia chorego na akromegalię z przeszłości możemy zwrócić uwagę na zmieniające się, bardziej wydatne łuki brwiowe, zauważalnie szerszy nos i wydatniejsze usta. Ponadto chorzy często skarżą się na bóle głowy, bóle stawów, wzmożoną potliwość, uporczywe chrapanie i zaparcia. Może nawet dojść do ograniczenia pola widzenia oraz, o czym nie zawsze chorzy chcą mówić otwarcie, spadku libido i problemów ze współżyciem. Dlatego też w przypadku pojawienia się tych charakterystycznych objawów należy pomyśleć o akromegalii.

Za badanie przesiewowe, wykluczające akromegalię, uznawane jest oznaczenie we krwi stężenia insulinopodobnego czynnika wzrostu nr. 1 (IGF-1) – podkreśla prof. Wojciech Zgliczyński. Dopiero gdy wynik wskazuje na podwyższone stężenie tego czynnika (IGF-1) należy udać się do specjalisty – endokrynologa, czy ośrodka referencyjnego, zajmującego się diagnostyką i leczeniem akromegalii. Najlepiej tam prowadzić dalszą diagnostykę ze szczegółową oceną hormonalną i obrazową – m.in. z badaniem przysadki za pomocą rezonansu magnetycznego. Doświadczony specjalista powinien następnie wybrać odpowiedni sposób dalszego postępowania. Leczenie powinno być spersonalizowane. Aktualnie w Polsce mamy dostęp do refundowanych leków, doświadczonych neurochirurgów czy nowoczesnej radioterapii. Akromegalię można w pełni wyleczyć operacyjnie lub przynajmniej skutecznie kontrolować jej przebieg farmakologicznie.

źródło: newseria.pl

fot: pixabay.com

Akromegalia skóra
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Related Posts

Kwas azelainowy – terapia na niedoskonałości skóry

Nowa odsłona aplikacji OnlyBio Stories – jeszcze lepsza, jeszcze bardziej intuicyjna

Multifunkcyjny sok aloesowy w żelu – niezbędny kosmetyk na lato

Leave A Reply Cancel Reply

Strefa kariery
4 lutego 20210

Dołącz do zespołu CLOCHEE!

…

3 lutego 20210

Orientana Natural Cosmetics poszukuje kosmetologa

…


  • Wydarzenia pod PATRONATEM
25 września 2023

Czy jesteś gotowa na jesień? Ekotyki przychodzą z pomocą!

28 marca 2023

Przygotowana na wiosnę? Sprawdź na śląskich Ekotykach!

15 marca 2023

Budzimy Warszawę na wiosnę! Pierwsze takie wydarzenie w stolicy

2 marca 2023

Czy jesteś gotowa na wiosnę? Sprawdź na Ekotykach!


Z pamiętnika kosmetologa
Z pamiętnika kosmetologa
17 marca 20210

A Ty stosujesz minimalizm kosmetyczny?

…

Z pamiętnika kosmetologa
10 marca 20210

Porozmawiajmy o skórze w okolicy oka

…


Kosmetyki naturalne
15 marca 20230

Budzimy Warszawę na wiosnę! Pierwsze takie wydarzenie w stolicy

Kasia Lorenc: Mam fioła na zioła

8 czerwca 20210

Nieznośna parzawica na bezludnej wyspie i eko-bikini. Wiosenne oczyszczenie z toksyn

…

7 maja 20211

Kasia Lorenc: Filip z konopi- czyli olej na każdą kieszeń

…


  • Ciekawostki
  • Prawo
  • Przy kawie
28 września 2022

4 rzeczy, które warto wiedzieć o kosmetykach wegańskich

30 czerwca 2022

Konopna rewolucja na świecie staje się faktem. W którym miejscu znajduje się Polska?

23 listopada 2021

Przyprawy dla urody

9 lutego 2021

Ile naprawdę wiemy o drogeryjnych bestsellerach, czyli o rzeczywistym działaniu kosmetyków antybakteryjnych

6 stycznia 2021

Żele wodno-alkoholowe zostają. Jest zmiana w podejściu GIS do terminów przejściowych

3 grudnia 2020

kod GTU-01 jednak nie dla kosmetyków

20 marca 2021

Pierwszy w Polsce raport dotyczący sytuacji zawodowej kobiet w branży zrealizowany na podstawie inicjatywy Global Women in PR

17 marca 2021

Homo Quaranticus chodzi w dresie, szuka maseczki dla psa i hoduje truskawki – czyli czym żyli polscy internauci w 2020 roku

16 marca 2021

Jakie składniki diety mogą wzmocnić Twoją odporność?


Newsletter

Banner

Ostatnie wpisy
  • Kwas azelainowy – terapia na niedoskonałości skóry
  • Nowa odsłona aplikacji OnlyBio Stories – jeszcze lepsza, jeszcze bardziej intuicyjna
  • Multifunkcyjny sok aloesowy w żelu – niezbędny kosmetyk na lato
  • ABC plażowania O czym należy pamiętać podczas kąpieli słonecznych?
  • Lato w stylu eko
maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
« paź    
Najnowsze komentarze
  • Sławek - Osobom cierpiącym na bezsenność pomaga terapia poznawczo-behawioralna
  • julia - FRESH KISS czy jak zadbać o kondycję ust i jej okolic, nie tylko zimą!
  • Sabina - Technologia do oczyszczania LumiSpa
  • anja - Black Friday doskonałą „okazją” nie tylko dla konsumentów
  • Milenka - Ciesz się piękną i promienną skórą z nową serią do oczyszczania twarzy od Delii
Kategorie
Popularne
20 listopada 2020

14 kosmetyków na wieczorny relaks

23 września 2020

Kosmetyki dla dojrzałych kobiet

8 września 2020

Floslek: Nowe balsamy do rąk z mlekami roślinnymi

25 listopada 2020

Rynek kosmetyków na świecie. Jakie są obecnie najważniejsze trendy?

O nas

Nazywam się Karolina Jakubiec
i jestem twórczynią portalu SerwisKosmetyczny.pl, na którym znajdziesz wiadomości od A do Z dotyczące branży.

 

Więcej o mnie i Serwisie Kosmetycznym

Więcej o redaktorach

Kontakt

  • e-mail: biuro@serwiskosmetyczny.pl
  • tel. 883 737 801

 

    Copyright © 2020 www.SerwisKosmetyczny.pl. Instalacja i modyfikacja Jaskowski.Net 
    • Regulamin
    • Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.