Piwo dla wielu popularne jest jako napój wyskokowy. Wiele spośród nas zapomina o elementach wartościowych, jakie ma piwo. Są to m.in. chmiel, drożdże lub woda. Także piwo ma w sobie dużo witamin z grupy B, witaminę PP, witaminę C, wapń, fosfor, cynk i dużo protein, odpowiednio oddziałujących na nasz system. Więc także piwo jest dobrym elementem wielu kosmetyków. Znane było już w starożytności jako dobre odmłodzenie, wyrównanie zniszczonej cery.
Piwna kąpiel świetnie rozluźnia po ciężkim dniu, stymuluje krążenie krwi, zwiększa funkcje wątroby, przeciwdziała migrenie, funkcjonuje odmładzająco na skórę oraz paznokcie. Ekstrakt z chmielu funkcjonuje idealnie na włosy, przeciwdziała ich siwieniu oraz przetłuszczaniu się, zmniejsza podrażnienia skóry głowy, więc także piwo w kąpieli nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania.
Jak powstały kąpiele piwne?
Dobre wartości piwa popularne były już od dawna – oczyszczanie twarzy oraz ciała piwem było wykorzystywane już pośród Egipcjanek, natomiast w czasie średniowiecza na obszarze Europy. Jako pierwsi w celach pielęgnacyjnych wykorzystali je Niemcy w Bawarii, odkrywając, iż napój piwny może służyć nie jedynie w celach smakowych, ale również dobrze oddziaływać na stan zewnętrzny ciała. Moda na kąpiele piwne przeniosła się do Polski z Czech. Teraz, w funkcjonującym od 1573 r. browarze Chodovar znajdującym się w Chodova Plana oddalonym o ok. 9 km od Mariańskich Łaźni, powstało zapewne największe piwne SPA na świecie.
Kąpiele piwne oraz ich typy
Charakteryzuje się dwa typy kąpieli piwnych. Pierwszy poświęcony wyłącznie dla osób dorosłych, w jakim do wanny z wodą daje się piwo kąpielowe mające w sobie alkohol, takie piwo nadaje się też do wypicia. Kolejnym typem jest kąpiel, z której mogą korzystać też dzieci (nie ma alkoholu). Do wanny z wodą daje się surowce browarnicze.
Właściwości kąpieli piwnych
Kąpiel w ekstrakcie z piwa kąpielowego ma dużo dobrych efektów dla organizmu. Dobrze oddziałuje na kondycję cery: nawilża, odmładza, oświeca, ujędrnia, oczyszcza pory, wyrównuje ph skóry, daje witamin z grupy B, protein, minerałów oraz aminokwasów. Polepsza nastawienie: relaksuje mięśnie, ogranicza stres, ożywia ciało, zwiększa energię witalną, wycisza mózg, ma oddziaływanie antydepresyjne oraz uspokajające. Wszelkie witaminy z grupy B oddziałują pozytywnie na kondycję skóry. Kąpiele piwne poleca się przy łojotoku, suchej, pękającej skórze, natomiast również trądziku. Także, piwo bogate jest w biotynę – substancję istotną dla zdrowia włosów, skóry oraz paznokci, natomiast również w kwas foliowy, minerały i liczne elementy śladowe. Kąpiel w piwie przyspiesza krążenie krwi, zmniejsza jej ciśnienie oraz wywołuje podwyższenie siły witalnej. Taka kąpiel jest ciekawą formą wypoczynku, podczas której możemy delektować się charakterystycznym smakiem chłodnego ciemnego piwa podawanego do zabiegu.
Kąpiele piwne – relaks dla duszy i ciała
Pielęgnacyjne wartości piwa to zasługa jego elementów. Są to m.in. słód jęczmienny, chmiel oraz drożdże. W okresie kuracji skóra może zatem korzystać z powodzenia minerałów oraz witamin, spośród których zwłaszcza obficie prezentowane są witaminy z grupy B, w tymże kwas foliowy, niacyna oraz biotyna. Do balii nalewana jest woda oraz specjalne piwo kąpielowe, czasem dołączane są też pozostałe elementy, np. miód czy ziołowa kombinacja. Temperatura kąpieli waha się w granicach 34–38 stopni Celsjusza. Pod wpływem ciepła pory skóry się rozszerzają, dzięki czemu podnosi się skuteczność zabiegu, natomiast napięte od stresu mięśnie relaksują się. Piwna kąpiel to zatem nie jedynie terapia pielęgnacyjna, jednak również rehabilitacja uspokajająca oraz zmniejszająca zmęczenie.
Autor artykułu Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center. |