Adaptogeny – przełom w kosmetyce

0
Czym są adaptogeny?
Pozyskiwane z roślin adaptogennych związki zwane adaptogenami to substancje, które zwiększają odporność na stres, zwłaszcza ten oksydacyjny oraz sprzyjają zachowaniu lub przywracaniu równowagi w procesach zachodzących w organizmie. Nic więc dziwnego, że producenci kosmetyków chętnie sięgnęli po takie ekstrakty roślinne, czyniąc z nich podstawowe składniki kremów, serum i mgiełek doskonale pielęgnujących cerę dojrzałą w okresie okołomenopauzalnym.

Już tysiące lat temu, szczególnie na obszarach dzisiejszych Chin i Indii wykorzystywano tak zwane „magiczne rośliny”. W tamtych czasach miały dodawać mężczyznom wigoru, a kobiety obdarzać wielką płodnością. Sięgano chętnie po żeń-szeń, miłorząb japoński, korzeń lukrecji, astragal, rhodiolę i wiele innych. Dziś ekstrakty z tych roślin nazywa się adaptogenami, a nazwa ta związana jest z jedną z ich podstawowych cech – ze wzmacnianiem zdolności organizmu do przystosowywania się do niekorzystnych warunków, w których przychodzi mu funkcjonować.

Działając na poziomie komórkowym, wyciągi z roślin adaptogennych przywracają też naturalną równowagę fizjologiczną w organizmie zwaną homeostazą. Zastosowanie adaptogenów w kosmetykach sprawia, że preparaty te są w stanie niwelować zmiany w komórkach skórnych zachodzące wraz z wiekiem. Ich działanie jest szczególnie ważne w okresie okołomenopauzalnym, bo wówczas skóra traci swoje naturalne właściwości najszybciej. Ulatuje gdzieś jej jędrność i elastyczność, staje się przesuszona i jest niezwykle narażona na uderzenia gorąca. Kremy czy sera z adaptogenami są w stanie niwelować te nieuchronne procesy starzenia się skóry. A mgiełka doraźnie i błyskawicznie łagodzi nieprzyjemne fale gorąca.

Krem z adaptogenami na poprawę kondycji skóry

Już po dwudziestym roku życia stopniowo pogarsza się jędrność i elastyczność skóry, a pod oczami zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Dzieje się tak między innymi za sprawą zmniejszającej się naturalnej produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w warstwach skóry. O ile najpierw spadek ten jest niewielki, o tyle w okresie menopauzalnym ilość kolagenu w skórze zmniejsza się gwałtownie. Tu z pomocą przychodzi krem na noc z adaptogenami, który ujędrnia skórę, efektywnie stymulując właśnie produkcję kolagenu.

Całość znajdziesz tutaj.

źródło i fot: avon.pl

Udostępnij w

Zostaw wiadomość