Będzie nowy skażalnik dla branży kosmetycznej – jest projekt rozporządzenia

0

Właśnie ukazał się wyczekiwany przez nas projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów  zmieniający rozporządzenie w sprawie środków skażających alkohol etylowy. Został on skierowany do konsultacji, które na prośbę Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego ministerstwo maksymalnie skróciło – potrwają do 7 lipca br., co zwiększa szanse na to, że gotowe rozporządzenie pojawi się już w kolejnym miesiącu.

Zmiana rozporządzenia w sprawie środków skażających alkohol etylowy jest szalenie istotna dla branży, ponieważ ma poszerzyć asortyment wyrobów kosmetycznych produkowanych na bazie alkoholu skażanego krajowymi środkami skażającymi (np. lakiery do włosów) oraz umożliwić elastyczność w wyborze środków skażających przy produkcji wyrobów kosmetycznych.

To już drugi raz w historii Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, gdy udaje nam się poszerzyć listę skażalników dozwolonych do stosowania w branży kosmetycznej. Nie jest to nigdy łatwe zadanie, gdyż przekonać do tego trzeba nie tylko Ministerstwo Finansów, ale również Krajową Administrację Skarbową. Udowodnić realną potrzebę do jego wprowadzenia, a co najważniejsze wykazać, że nie ma zagrożenia spożywania tych produktów, przez co nie ma ryzyka dla zdrowia ludzi oraz że nowe rozwiązanie nie przyczyni się do generowania szarej strefy obrotu alkoholem – wyjaśnia Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna KosmetycznychPL.

Jakie konkretne modyfikacje nastąpią w przepisach?

W projekcie rozporządzenia proponuje się zmianę § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 października 2018 r. w sprawie środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. z 2021 r. poz. 761) polegającą na dodaniu nowego środka skażającego alkohol etylowy w postaci mieszaniny alkoholu tert-butylowego 78 g i alkoholu izopropylowego 5 kg, w ilości minimalnej na 1 hl alkoholu 100% vol wykorzystywanego przy produkcji wyrobów kosmetycznych.

Mieszanina taka będzie mogła mieć zastosowanie wyłącznie przy produkcji wyrobów kosmetycznych w postaci aerozoli pakowanych w opakowania ciśnieniowe oraz w postaci żeli pakowanych w dowolne opakowania jednostkowe. W obu przypadkach opakowania nie mogą przekroczyć pojemności 1000 ml. Metoda częściowego skażenia alkoholu mieszaniną alkoholu tert-butylowego i izopropylowego jest obecnie dopuszczona w Niemczech i jej stosowanie nie generuje nadużyć podatkowych.

źródło: inf. prasowa

fot: pixabay.com

Udostępnij w

Zostaw wiadomość