Maseczki ochronne stały się naszą codziennością. Niestety, mimo że bronią nas przed wirusami, a przy okazji także zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, mogą też być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości skórnych. Jak dbać o cerę pod maseczką i jak uchronić się przed problemami?
NOSZENIE MASECZEK A ZDROWIE SKÓRY
Choć maseczka higieniczna ma za zadanie chronić nas przed infekcjami, wirusami itd., to niestety, sama też może być źródłem infekcji. Jej noszenie przez kilkanaście minut, np. podczas zakupów, raczej nie będzie dla nikogo problemem. Jednak wiele osób musi w maskach pracować, często przez wiele godzin. A to już nie jest obojętne ani dla zdrowia naszej cery. Gdy po zdjęciu maseczki zaczynamy zauważać pogorszenie jej stanu, a nawet niepokojące zmiany skórne, czas interweniować.
NOSZENIE MASECZEK: CO POWODUJE?
Wielogodzinne noszenie maseczek może być przyczyną infekcji. Już po godzinie oddychania maska stanie się wilgotna i nasiąknie parą wodną oraz śliną, którą wydychamy. W ten sposób tworzy się idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów, których w naszym otoczeniu nie brakuje. Niestety, długotrwałe zasłanianie ust i nosa, bez względu na to, jaki rodzaj osłony stosujemy, może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry twarzy.
- Walczymy z maskne
- Obowiązkowa maseczka a nasza skóra
- Uporczywy trądzik? Problem może tkwić w próchnicy
Problemy z cerą będące efektem noszenia maseczek ochronnych przybrały taką skalę, że w języku angielskim doczekały się specjalnego określenia: maskne, co jest połączeniem słów mask (maska) oraz acne (trądzik). To właśnie osoby borykające się ze skłonnością do niedoskonałości najczęściej skarżą się na znaczące pogorszenie stanu skóry. Z powodu nieuniknionego w kontakcie z materiałem tarcia pojawiają się podrażnienia, a także przesuszenia. Skóra broni się przed nimi wydzielając więcej sebum. Z kolei zwiększona wilgotność i wyższa niż normalnie temperatura wokół ust i nosa nie tylko sprzyja rozwojowi bakterii, ale też powoduje rozszerzenie porów. Skutki to zaostrzenie istniejących zmian skórnych, pojawienie się nowych w postaci zaskórników czy trądziku, a nawet odparzeń.
Cały artykuł znajdziesz na blogu RESIBO.
źródło i fot: resibo.pl