Tak jak obiecałam tydzień temu, dzisiaj opiszę Wam różnicę pomiędzy skórą suchą a odwodnioną.
Skóra sucha to typ skóry, który zapisany jest już na poziomie genetycznym. To tak jak Ty masz czarne włosy, a ja jestem ruda. Dokładnie tak samo jest ze skórą suchą. Jest to skóra, której znakiem charakterystycznym jest permanentny brak lipidów w płaszczu ochronnym, zbyt mała praca gruczołów łojowych, nadmierna ucieczka wody, czyli tzw wzrost TEWL. Skóra ta jest mocno podatna na czynniki zewnętrzne. Czynniki towarzyszące, to świąd, pieczenie, permanentne uczucie „ściągnięcia”, utrata elastyczności, szybsze pojawienie się drobnych zmarszczek.
Skóra odwodniona to stan przejściowy, który może spotkać każdego i w każdym wieku. Może dotyczyć skóry tłustej, mieszanej, jak również suchej. Najczęstszą przyczyną odwodnienia skóry, jest zbyt agresywna pielęgnacja, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych nadmuchami, tak jak np. samochód. Skóra odwodniona ma problem z prawidłowym utrzymaniem wilgoci.
Jeżeli chodzi o składniki aktywne pomocne w pielęgnacji skóry odwodnionej to przede wszystkim tzw. humektanty (kwas hialuronowy, sól sodowa PCA, panthenol. gliceryna. mocznik, kwas mlekowy, laktobionowy, wyciąg z aloesu). Są to substancję, których zadaniem jest odpowiednie wiązanie wody w naskórku. I tak jak w przypadku skóry tłustej są rozwiązaniem idealnym, ponieważ ich stosowanie powoduje wzrost wilgoci w skórze, bez zapychania porów.
Tak w przypadku skóry suchej stosowanie humektantów musi zawsze następować z emolientami. A dlaczego? Ponieważ ubytki lipidów w skórze powodują jeszcze szybszą ucieczkę wody, więc humektant nałożony sam na skórę suchą może jeszcze bardziej doprowadzić do jej odwodnienia.
Przeczytaj także:
- Czy tonik jest potrzebny?
- Czy znasz zasady pielęgnacji skóry?
- Profesjonalne zabiegi kosmetyczne w domu
- Krem na zimę – z wodą czy bez wody?
- Czy znane jest Ci określenie maskne?
- Czy dieta wpływa na stan naszej skóry?
- Ceramidy- czy warto stosować
- O barierze hydrolipidowej…
- Czy skóra oddycha?
Znajdziesz mnie również tutaj: